Volunteer Lists

Admissions and Advancement Hosts

Elizabeth and Lee Ainslie ’82, New York, N.Y.

Donna and Charlie Bagley ’72, Baltimore, Md.

Brandon and Richard Berkeley ’70, Baltimore, Md.

Kristen and Kirk Blalock, Alexandria, Va.

Julie and Ab Boxley ’76, Roanoke, Va.

Anne and Morton Boyd ’54, Louisville, Ky.

Sheila and Jim Burke ’72, San Francisco, Calif.

Amy and Scott Collie ’85, Raleigh, N.C.

Brandon and Bob Collie ’94, Nashville, Tenn.

Ben and Hampton Eubanks ’96, Richmond, Va.

Beth and Skip Fox ’71, Charlottesville, Va.

Sallie and John Glover ’81, Raleigh, N.C.

Amy and John Hines, Charlotte, N.C.

Jen and Winston Holt ’82, Fairfield County, Conn.

Holly and Ernest Hunt, New York, N.Y.

Eliza and David Ingle ’80, Charleston, S.C.

Claiborne and Carter Johnston ’97, Richmond, Va.

SuSu and Steven Lilly ’88, Raleigh, N.C.

Deborah and Matt Long ’84, Baltimore, Md.

Julie and Charley Matheson ’59, Alexandria, Va.

Tad McLeod ’97, Columbia, S.C.

Julian Robertson ’51, New York, N.Y.

Burwell and Chip Schorr, New York, N.Y.

Sally and Ross Singletary, Atlanta, Ga.

Page and Howard Smith ’76, Washington D.C.

Lisa Sokol, Baltimore, Md.

Betsy and Charles Stephenson, Alexandria, Va.

Anne and Kipp Sylvester, New York, N.Y.

Kathryn and Bill Tyree, New York, N.Y.

Elizabeth and Lee Vaughan ’93, Nashville, Tenn.

Anna and Davis White ’99, Menlo Park, Calif.

Kelly and Peter Wilbanks, Richmond, Va.

Admissions Area Representatives

Pam and Andrew Adkins

Shemsiya Firssa and Gebru Amanuel

Virginia and Bert Amason

Janis and Mike Barraza

Ellen and Mark Bivins

Carla and Kirk Block

Julie and Ab Boxley ’76

Anne and Peter Boyles

Hilary and Bobby Brandt

Camille and Wade Brannon

Allison and Bo Braswell

Ridgely and Charles Brode

Nikki Brotherson

Kirsten and Steve Brown

Shelley and Ward Cammack

Maura and Peter Campbell

Emely Navas de Cruz and Lenin Cruz

Christel and Barry Curtis

Valerie and Octavius Davies

John Dixon ’80

Jodi and Tim Dod

Liz and Phil Dolan

Retta and Gilly Dotterer ’81

Melissa Driscoll

Kara and Joe Dulaney ’90

Laurie and Ned Durden ’88

Aimee and George Eberle

Page Evans

Lisa and Mike Fanning

Angie and Derek Farquharson

Trista and William Farrell

Karen Lopez and Edward Ferg

David Foulk

Valerie and John Gammage

Louise and Paul Gibert

Nancy and Chris Giblin ’86

Sunny Goode

Leigh and Bill Goodwyn

Marian Kremer and Kris Hagerman

Allison and Brad Hill

Jen and Winston Holt ’82

Lisa and Robbie Huffines

Amaya and Yusef Jackson

Grace Jackson

Tiffany and Wade Jones

Soo In Min and James Kim

Feng-Chia Kuo and Shu-Hui Huang

Ann and Allen Lee

Cassandra and Essentino Lewis

Nan Li and Qiuzhu Shang

Cardiff and Eric Loy

Jane Zheng and Yi Lu

Susie and Murdoch Matheson ’92

Lynne and David Maybank ’79

Louisa and Christian McCall

Heather and Cal McCastlain

Alison and Brac McKee ’77

Kim and Bob McKernan

Jennifer and Rusty McNair

Julie and William Miezan

Ashley and Mark Miller ’86

Roz and Leonard Moore

Calvert and George Moore

Devon and Dan Morehead

Jemma and John Moses

Justina Moses

Tinker and Vincent Notzon

Essie Quansah and Michael Otoo

Beth and Howard Penton ’83

Hallie and Edward Pettegrew

Maria and Francisco Portobanco

Gracie and Carter Redd

Mary Jo and Bill Riddle

Erin and Bryan Riggsbee

Angela and Elroy Sailor

Hayedeh and Dale Scott

Carolyn and Bill Shiverick

Susan and Jim Simpson ’77

Lilly Singh

Karyn Smith

Lisa Sokol

Fiona and Powell Starks

Nicholle and Wendell Steele

Sheri and Kirt Storch

Sylvie Cloutier Sutherland and Everton Sutherland

Charles Tarbutton ’84

Katie and Tom Thagard ’83

Heather and Will Thomas ’82

Sarah and Newell Thompson

Kathryn and Bill Tyree

Margaret and Chris Ullrich

Leeann and John Veatch

Amy and Randy Walton

Anna and Wiley Wasden

Ruth and John Whitner

Kelly and Peter Wilbanks

Eleanor and Spencer Williamson

Lisha and Halsey Wise ’83

Chase and Hubie Wood

Jane Zhang and Herbert Yang

Lynn and Peter Yardley

Audrey and Dave Young

Athletics Hall of Fame Committee Members

Harry K. Benham III ’58

Scott Alexander Collie ’85

LaMarr Eugene Datcher ’98

Duval Scott Farrar ’72

William Washington Flowers ’67

Thomas Wilkes Harrison ’73

Timothy Michael Hightower ’04

John Carlyle Herbert Hooff, Jr. ’67

Josephine Elizabeth Horsey ’00

Matthew Brett Hurley ’08

Christopher Tate Jacobs ’93

Timothy Russell McGee ’81

Carl Everette Morris ’99

Kenneth DuVal Tyler ’83

Olivia Banks Vietor ’09

Peter Bradley White ’84

Edward Jenner Wood IV ’06

Class Correspondents

John Burwell Melvin ’43

Harvey Lee Lindsay, Jr. ’47

Hugh I. Richardson, Jr. ’48

Herbert Alcorn Donovan, Jr. ’49

Henry Watkins Anderson III ’50

M. Lee Marston ’51

Reginald E. Rutledge, Jr. ’51

Harte Cooper Crow ’52

Edward Wade Mullins, Jr. ’53

Charles VanOrden Covell, Jr. ’54

Henry A. Wise II ’55

Lester Leroy Cooper, Jr. ’56 *

Louis Haynes Gump ’57

W. Hayne Hipp ’58

William Hoge Wood III ’58

James Daniel Simpson III ’59

William Miller Drennen, Jr. ’60

Middleton Elliott Randolph, Jr. ’61

Milton Lanier Woodrum ’61

Alfred Rives Berkeley III ’62

Alexander Susong Jones ’64

Richard H. Lee ’65

James Nelson Sullivan ’65

Howell Hollis III ’66

Jack Norris Sibley, Sr. ’66

Philip Gibson Terrie, Jr. ’66

Charles Dudley Coppage ’67

George Walker St. Clair Moore, Jr. ’68

Marty Martin ’69

B. Kinloch Nelson, Jr. ’69

James Edwin Newman, Jr. ’70

Geoffrey Powell Snodgrass ’71

Robert Alan Wilson, Jr. ’72

Porter Farrell II ’73

Robert Gilliam Kittrell III ’74

William Alvis Stokes, Jr. ’74

Edmund Hunt Burke ’75

William A. Moncure, Jr. ’75

William Hunter deButts III ’76

James Felix Clardy, Jr. ’78

William Leggette Hughes ’79

Staige Davis Hoffman, Sr. ’80

Bernard Seward Totty ’81

J. Arthur Smith IV ’82

John Reeves Sloan ’83

Robert Frank Vasquez ’83

Samuel Blair Froelich ’84

Thorne Gregory, Jr. ’85

Eugene Arthur Taylor III ’86

David Stanford Haddock II ’87

Croom McDonald Lawrence ’89

Joseph Ratcliff Dulaney, Sr. ’90

William MacAllister Coxe, Jr. ’91

Fred Calvin Alexander III ’92

Thomas Walker Lamond ’93

Emily Fletcher Breinig ’94

Sarah Baltimore McElwain ’95

Mary Spencer Craddock Scurry ’95

Temple Forsyth Basham ’96

Lucas John Zehner ’96

William Ward Allen ’97

Katherine Moncure Stuart ’98

Rebecca Kellam Everhart ’99

Mary Cunningham Short ’00

Schuyler Jordan Williams ’00

Taylor Gillis Clement ’01

Mary Birch McLaughlin Sayers ’01

Arthur Leonard Armstrong ’02

Andrew Scott Farrar ’02

Alden Koste Corrigan ’03

Christopher Harrison Gadsden Gilchrist ’04

Caitlin Ann Smith ’04

Kathleen Ellen Frazier ’05

Margaret von Werssowetz Waters ’06

Molly Elizabeth Wheaton ’06

Thomas C. Barber ’07

Katharine Dawson Farrar ’07

Lucille Glaize Frey ’08

William Taft Hackenson ’09

Kathleen Elizabeth Hullinger ’09

Johnston Stockett Marr ’09

Whittington Whiteside Clement, Jr. ’10

Lucy Ambler Goddin ’11

Celeste Heath Jones ’12

Annie Gray Nash Dixon ’13

Somerville Gwathmey Glubiak ’13

Ciara Rose Sobin ’14

Presley Grace Goode ’15

Tyler Pearson Hartmeyer ’15

Morgan Ann Lineberry ’15

Kelsey Maureen Anderson ’16

Priscilla Blair Barton-Metcalfe ’16

William Andrew Karo II ’16

Elizabeth Banks Campagna ’17

Whitby Stack Goode ’17

Thomas Stuart Greenspon II ’17

Halle Tate Hughes ’17

Alexis Nicole Weger ’18

CONNECT on Campus Panelists

Lee Ainslie ’82

Mike Miller

John Townsend ’73

Wray Barber Whitticom ’98

Jun Wu ’10

EHS50 Volunteers
Advisory Committee, Host Committee, and Alumni Spotlight Speakers

Randolph Carlos Metcalfe ’72

William Smith Peebles IV ’73

Anthony Ray Chase ’73

The Rev. Rodney Vincent Rice ’79

Jerry Juergen Taylor ’81

M. Rodney Robinson ’86

Dylan Coburn Glenn ’87

Craig Alexander Anthony Dixon ’93

Patrice Scott Williams ’95

Tevan Oderet Green ’96

Carl Everette Morris ’99

Azizi Marion Jones ’02

Rasheed D. Cole ’03

Victoria Faith Hightower ’06

Lauren Marie Marshall ’09

Robert Alan Wilson, Jr. ’72

Clarence Edward Gaines, Jr. ’76

Jevon Llewellyn Garrett ’82

David Tai Hatcher ’84

K. Dane Snowden ’87

Jonathan Scott Beane ’88

Elwood Bernard Boone III ’88

Heather Forbes Collins ’93

Aladdin Ben Freeman ’94

Portia Jenel Scott ’97

Tamela Dawn Blalock ’98

LaMarr Eugene Datcher ’98

KiYonna Christine Carr ’03

Timothy Michael Hightower ’04

Shantell Norissa Mari Bingham ’11

Jonathan Kenneth Pryor ’13

Parent Committee Members

Heather and Lathan Allen ’85

Ellen and Will Bland

Gaither and Robert Deaton

Stormy and Philip Dudley ’91

Laurie and Ned Durden ’88

Anita Winsor and William Edwards

Louise and Paul Gibert

Read Goode

Stephanie and Roger Griswold

Maria Halloran

Lisa and Robbie Huffines

Holly and Ernest Hunt

Eliza and David Ingle ’80

Rachel and Rich MacKnight ’83

Tinker and Vincent Notzon

Sarina and Gordon Ogden

Essie Quansah and Michael Otoo

Mary Jo and Bill Riddle

Lilly Singh

Sally and Ross Singletary

Allison and Brent Smith

Sarah and Newell Thompson

Margaret and Chris Ullrich

Laura and Kaj Vetter

Parent Connection Volunteers

Virginia and Bert Amason

Mary and PJ Ayotte

Shalom and Beth Baranes

Starr and Boyd Bauer

Natalia Bezuglova

Ann and Scott Boehm

Anne and Peter Boyles

Hilary and Bobby Brandt

Michael and Allison Brooks ’94

Shelley and Ward Cammack

Shannon and Christopher Campagna

Carolina and Peter Carney

Catherine and Hobie Claiborne

Maria and Jay Crowley

Christel and Barry Curtis

Anne and Brantley Davis

Gaither and Robert Deaton

Andrea Dod

Kathleen and Edmund Doss

Margaret and Sean Driscoll

Stormy and Philip Dudley ’91

Kara and Joe Dulaney ’90

Laurie and Ned Durden ’88

Aimee and George Eberle

Lisa and Mike Fanning

Trista and William Farrell

Jim and Laura Fitzpatrick

Wick and Gardiner Garrard

Nancy and Chris Giblin ’86

Read Goode

Elise and Greg Green

Kathy and Bob Gregg

Beth and Jimmy Hendricks

Marcella and Keith Holmes

Lisa and Robbie Huffines

Meg and Peter Hunt

Meg and Eric Jewett

Tiffany and Wade Jones

Debbie and Darryl Joyner

Paul and Colleen Krivacek

Jung and Sang Min Lee

Ann and Allen Lee

Chez and Doug Leeby

Paula Loehr

Hue and Patrick Marlatt

Beth Ann and John Mascatello

Lacy and Kendrick Mattox

Louisa and Christian McCall

Carla and Williford McCauley

Brooke and John Moore

Caroline and Allston Moore ’83

Devon and Dan Morehead

Laura Morton

Lisa and Bill Novitsky

Anne and Stephen Nuckolls

Essie and Michael Otoo

Carolyn and Greg Peacock

Beth and Howard Penton ’83

Mary Jo and Bill Riddle

Antoine and Bianca Shannon

Carolyn and Bill Shiverick

Amana and William Simmons

Katie Simon

Sally and Ross Singletary

Allison and Brent Smith

Dede and Joe Stanko

Fiona and Powell Starks

Emily and Scott Sternberg

Sheri and Kirt Storch

Jasmine and Tuxing Sun

Kristin and Chris Teeters

John Trask ’81

Alexandra and Spencer Wells

Kelly and Peter Wilbanks

David and Wellons Wilkinson

Chase and Hubie Wood

Grace and George Zhou

Megan and Will Ziglar

Parent Event Volunteers

Carla and Kirk Block

Sophia and Danny Chen

Aimee and George Eberle

Nancy and Chris Giblin ’86

Hue and Patrick Marlatt

Betsy and Charles Stephenson

Colleen and Charles Weaver

Lisha and Halsey Wise ’83

Chase and Hubie Wood

Parent Roll Call Committee

Freshman Class Chairs

Tracey and David Kurzweil

Sophomore Class Chair

Allison Priebe Brooks ’94

Junior Class Chairs

Shelley and Ward Cammack

Senior Class Chairs

Kathryn and Bill Tyree

Reunion Volunteers

B. Drummond Ayres, Jr. ’53

Austin Talley Moore, Jr. ’53

Edward Wade Mullins, Jr. ’53

Bailey Patrick, Jr. ’53

I. Mayo Read ’53

Morton Boyd, Jr. ’54

H. Harrison Braxton, Jr. ’54

John Woodfin Burress III ’54

Charles VanOrden Covell, Jr. ’54

Oscar Swift Davis ’54

John Stevens Mason, Jr. ’54

S. Nelson Weston ’54

E. Warner Bass ’59

George Morgan Brewer ’59

W. Page Dame III ’59

William Seyfert Flippin ’59

Howard Thompson Holden, Jr. ’59

James Daniel Simpson III ’59

John Botsford Thompson ’59

David Andrew Wysong ’59

Richard Boatwright Alexander ’64

James Bell Black III ’64

David R. Dougherty ’64

Hubert Benbury Haywood III ’64

Alexander Susong Jones ’64

John A. C. Keith ’64

Thomas Harrington Pope III ’64

Hugh Knapp Wachter ’64

Leon McTyeire Johnston III ’69

William Latane Lewis ’69

Marty Martin ’69

D. Verne Morland ’69

B. Kinloch Nelson, Jr. ’69

Donnell Middleton Smith, Jr. ’69

Robert Llewellyn Whittle II ’69

John Adam Zapf II ’69

Robert Campbell Farmer ’74

James Felix Clardy, Jr. ’78

Donald Mackenzie Faulkner III ’78

Charles McKimmon Winston, Jr. ’78

Edward Laurance Brown ’79

Charles Stillwell Craighill ’79

Garth Quinn Ainslie ’84

John Richard McKinney III ’84

Henry VonHoff Stoever IV ’84

James B. Sutton ’84

Charles Douglas Baldecchi ’89

Jeffrey B. Clarke ’89

Robert B. Dunkin II ’89

Donald M. Haddock, Jr. ’89

St. Julian Oppenhimer Pollard ’89

Darren Neil Willcox ’89

Allison Priebe Brooks ’94

Robert Monroe Collie III ’94

Peryn Harmon Graham ’94

Prather Smith Claghorn ’99

Lindsay Whittle Comstock ’99

Rebecca Kellam Everhart ’99

John Daniel Morgan Guthridge ’99

Kathryn Card Kaufman ’99

Jonathan William Trapp ’99

Riddick Gregory Beebe ’04

Mary Snowden Clarke ’04

Lyle Hamilton Farrar ’04

Michael Todd Fulks II ’04

Brandon Duke Gay ’04

Hugo Vandeveer Gilbert ’04

Lillian Maxwell Bellamy Haywood ’04

Timothy Michael Hightower ’04

Nicholas Clarence Chapman Stewart ’04

Mary Peterkin Worthington ’04

James Archibald Hardison V ’09

Jeila Martin Kershaw ’09

Lauren Marie Marshall ’09

Elizabeth Ward Nation ’09

William Howland Ryan ’09

Benjamin Hunt Shuford ’09

Olivia Banks Vietor ’09

Lee Sanford Ainslie IV ’14

Barbara Ransome Andrews ’14

Harleigh Janelle Jordan Bean ’14

Nicolas George Benitz ’14

Ania G. DeJoy ’14

John Brett Dewing ’14

John Conger Glover, Jr. ’14

Michael Connor Gribbon ’14

Elizabeth Aline Martinelli ’14

Elizabeth Flower Redd ’14

Annalee Lewis Walton ’14

Roll Call Class Chairs

Harvey Lee Lindsay, Jr. ’47

John Edward Clarkson ’48

The Rt. Rev. Herbert Alcorn Donovan, Jr. ’49

Charles Wilkerson Cook, Jr. ’52

Henry A. Wise II ’55

William Thelin Saunders, Jr. ’56

Shepard B. Ansley ’57

Timothy Brooks Burnett ’58

W. Hayne Hipp ’58

David Andrew Wysong ’59

Paul Hamilton Cathcart ’60

Middleton Elliott Randolph, Jr. ’61

Milton Lanier Woodrum ’61

Alfred Rives Berkeley III ’62

Stephen Hurt Watts II ’64

St. George Bryan Pinckney ’65

Whittington W. Clement ’66

deRosset Myers, Jr. ’67

George Walker St. Clair Moore, Jr. ’68

Marty Martin ’69

Peter Roberts Coffin ’70

Charles Dunsmore Fox IV ’71

James Thomas Coleman ’72

David Wilkinson Carr, Jr. ’73

Robert Campbell Farmer ’74

Dalton Dillard Ruffin, Jr. ’76

T. Braxton McKee ’77

James Felix Clardy, Jr. ’78

Edward Laurance Brown ’79

Robert Wilson III ’80

Phillip Swing Thomas, Jr. ’81

Attison Leonard Barnes III ’82

J. Caulley Deringer ’82

Michael McElwee Holt ’83

Henry VonHoff Stoever IV ’84

Thorne Gregory, Jr. ’85

Christopher Moher Giblin ’86

Edmund Nelson Durden ’88

Jeffrey B. Clarke ’89

Robert B. Dunkin II ’89

Andrew Glenn Moretz ’90

Dexter Cleveland Rumsey IV ’91

John Murdoch B. Matheson ’92

Luke Christian David ’93

Cary Longstreth Goodwin ’93

Thomas Walker Lamond ’93

Sibley Banks Schlaudecker ’93

Amy Fannon Cupic ’94

Joshua Winborne Davis ’95

William C. Goodwin III ’95

Jason Wayne Coker ’98

Katherine Moncure Stuart ’98

Rebecca Kellam Everhart ’99

Davis Cochrane White ’99

Alix Che Dejean ’00

James Benjamin Doswell ’00

Katherine Leggett Mabry ’00

Timothy Brock Hidell, Jr. ’01

William Alexander Nisbet ’01

Mary Birch McLaughlin Sayers ’01

Grant Ridgely Brown ’02

Lauren Elizabeth Vance ’02

William Case Anderson ’03

Cameron Leppard Kluttz ’03

Virginia Wellford Moore ’03

Mary Snowden Clarke ’04

Nicholas Clarence Chapman Stewart ’04

Mary Peterkin Worthington ’04

Taylor Harrison Embury ’05

Katherine Hanlan Hollo Kegan ’05

Brennan Killeen Lynch ’05

Thomas Gray Light ’06

Honour Alston Thornton ’06

Christopher Rankin Williams ’06

Julia Rowe Wise ’06

Kelsey Montz Duffey ’07

Sebastian Charles Sabella ’07

Leah Andress Brady ’08

K. Tucker Clarkson ’08

Lindsey Sprague deButts ’08

Edward Spencer Graves III ’08

Matthew Brett Hurley ’08

Emily Shelton Urquhart ’08

Patrick Williams Mealy ’09

Elizabeth Ward Nation ’09

Benjamin Hunt Shuford ’09

Elizabeth Carter Burns ’10

Coles Heyward Lawton ’10

Bayly Littleton Mears ’10

Michael Sutton Alford ’11

Mary Cameron Baker ’11

Mary Elizabeth Frantz ’11

Elizabeth Alexander Henderson ’11

Harrison Rutledge Clement ’12

Celeste Heath Jones ’12

Somerville Gwathmey Glubiak ’13

John Conger Glover, Jr. ’14

Amanda Morrison Holt ’14

Emily Morgan Hunt ’14

Tweed Pendleton Bogache ’15

Kathryn Sandridge Oldham ’15

Maya Camille Glenn ’16

Ryan Thatcher McKernan ’16

Grace Elizabeth Aprajita Burke ’17

Whitby Stack Goode ’17

Eloise Jenks McNair ’18

Sophia Rushton Singletary ’18

Senior Parent Roll Call Committee

Kristen and Kirk Blalock

Margaret and Sean Driscoll

Aimee and George Eberle

Nancy and Chris Giblin ’86

Caryn and Mike Grogan

Jean and Bobby Hood

Mary and Kelvin Johnson

Cassandra and Essentino Lewis

RJ and Chip Lyerly ’80

Hue and Patrick Marlatt

Beth Ann and John Mascatello

Heather and Hunter McGuire ’81

Alison Mayer and Nick Owen ’83

Alison and Dave Reilly

Mary Jo and Bill Riddle

Burwell and Chip Schorr

Carolyn and Bill Shiverick

Karyn Smith

Lisha and Halsey Wise ’83

Chase and Hubie Wood

Megan and Will Ziglar

Young Alumni Leadership Program (YALP)
Co-Chairs

Ellen O’Connor Cummings ’19

Kyndall Mariee Donalson ’19

Francis Parker Driscoll ’19

Lilly Finlayson Whitner ’19

Committee

Emma Frances Cunningham-Bradshaw ’19

Selamawit Gebru ’19

Mary Ives Giblin ’19

Lindsey Brion Harrison ’19

Patricia Grace Hughes ’19

Benjamin Cicirello Korkowski ’19

Yu Wen Kuo ’19

Margeaux Stevens McCastlain ’19

Catherine Hollis Medick ’19

Jane Eppes Owen ’19

Alexandra Claire Penton ’19

William Howard Riddle III ’19

Kailyn Daryl Shepherd ’19

Delia D’Arcy Tyree ’19

Juanell Marquese Walker ’19

Thomas Neal Williamson ’19

Catherine Royall Wood ’19

Halsey Catherine Ziglar ’19